Gminna Biblioteka Publiczna| w Sulęczynie

Wydruk z serwisu, dn.

O nas:

 

HISTORIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SULĘCZYNIE

    Z inicjatywy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach założono w 1948 roku Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Sulęczynie. Początkowo placówka znajdowała się w tutejszej szkole, kierował nią nauczyciel Alfons Stencel. W 1950 roku została przeniesiona do oddzielnego pomieszczenia znajdującego się w Urzędzie Gminy, gdzie pracę rozpoczęła  Agata Stencel. Krystyna Litwinek objęła kierownictwo placówki w 1979 roku, kiedy jej poprzedniczka przeszła na emeryturę. W międzyczasie biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przeniosła się do oddzielnego pomieszczenia o powierzchni 80 m2 przy ul. Żeromskiego.

    W 1982 r. utworzono punkt biblioteczny w Mściszewicach, następnie w Węsiorach, Podjazach i Borku. W okresie wakacji  otwierano sezonowe punkty biblioteczne w ośrodkach wczasowych. Wówczas kierownikiem była już Irena Korda. Od 1984 r. pracę rozpoczęła Henryka Stencel. Bibliotekarki wspólnie z zaprzyjaźnionymi osobami wykonały katalogi : alfabetyczny, rzeczowy i tytułowy, które usprawniły pracę w bibliotece.
    W 1988 r. biblioteka otrzymała nagrodę  - 150 tys. zł w konkursie „Złoty Wawrzyn dla Twórcy, Złoty Wawrzyn dla Biblioteki”. Księgozbiór znacznie się rozrósł i na koniec roku  wynosił 16695 woluminów.
    W 1995 r. Irena Korda przeszła na emeryturę, dyrektorem została Henryka Stencel. W tymże  roku do pracy przyjęto Annę Kulas, która pracuje na  stanowisku kustosza.
    W 2001 r. biblioteka zakupiła komputer oraz oprogramowanie „Libra” i od tej pory sami opracowujemy książki. Cały księgozbiór jest w bazie komputerowej co znacznie ułatwia nam pracę.
    W 2006 r. wyremontowano dotychczasowy lokal oraz sąsiadujące z biblioteką pomieszczenie, utworzono oddzielnie wypożyczalnię i czytelnię o łącznej powierzchni   120 m2. Teraz możemy organizować spotkania autorskie u siebie (dotąd korzystaliśmy z uprzejmości strażaków).
Gościliśmy p. Edmunda Lewańczyka, Romualda Koperskiego, Krzysztofa Petka, Martę Fox, Beatę Ostrowicką, Zbigniewa Branacha, Janusza Mamelskiego, Tomasza Fopke, Ewę Cichocką, Grzegorza Kasdepke i in.